Oslavy 60. výročí činnosti klubu

Setkání generací

Netradičně špatné počasí s občasným deštěm nepokazilo "Setkání generací", které pořádal v rámci oslav 60 let volejbalu v Kvasinách místní klub AUTO ŠKODA Kvasiny.

Již po poledni začali přicházet první hosté, jak současní členové, tak i bývalí hráči a hráčky. Každý účastník obdržel tištěnou kroniku o šedesátileté historii klubu. Obsahovala textovou část, fotografie a různé tabulky a přílohy. Okolo 14. hodiny začal turnaj. Dalo se dohromady 8 smíšených družstev, která se vzájemně utkala na jeden set. Vůbec nebylo důležité, kdo tentokrát vyhraje, ale obdivuhodné bylo nadšení, chuť do hry a kamarádská pohoda. Bylo vidět, že všichni mají tento sport velice rádi a nadále jím třeba ve vzpomínkách žijí. O všechny účastníky bylo postaráno. Opékalo se prasátko, vepřové kýty a další pochoutky přispěly ke zdárnému průběhu tohoto setkání.

Vyvrcholením byla okolo 18. hodiny slavnostní část, kterou zahájil předseda oddílu Tomáš Erben. Poté krátce nastínil průběh 60 let činnosti oddílu pan Vavera a dále se děkovalo a odměňovalo. Byl obměněn zakladatel klubu pan Hanuš z Černíkovic a tři první hráčky klubu: Kadlecová, Jarošová a Škopová. Dále se dostalo ocenění bývalým dlouholetým hráčům Erbenovi, Haníkovi, Kuchařovi, Zounarovi a Matuškovi. Byli odměněni i Holoubek a Šabata za odbornou pomoc při výstavbě areálu. Pěknou výšivku dále dostali starosta obce Kvasin Pavel Ulrich, dlouholetý dosud aktivní hráč Ivan Matuška, Libuše Dittrichová a nejstarší hráč turnaje Josef Mašek. Nakonec byli oceněni broušenými vázami "dědkové-tahouni" oddílu Jiří Novotný, Josef Mašek, Alois Vavera a Rudolf Dittrich. Poděkování patří i stávajícímu předsedovi klubu Tomáši Erbenovi, bez kterého by klub v současné době nefungoval.

Nejstarší účastník setkání pan Šabata (90 let) s dojetím poděkoval za hezké zážitky a za pěkné prostředí, které volejbalisté vytvořili. Na závěr vyzval všechny přítomné pan Erben, aby minutou ticha uctili památku těch volejbalistů, kteří již nejsou mezi námi. Celého srazu se zúčastnilo 185 lidí, kteří se zapsali do pamětního listu. Dlouho do noci se vzpomínalo, pilo, jedlo, tančilo a zpívalo a až ranní svítání ukončilo neopakovatelné setkání kvasinských volejbalistů.

ČR - Japonsko

V pátek 24. srpna 2001 večer prodělala sportovní hala rychnovského gymnázia zatěžkávací zkoušku. Její obvyklou kapacitu 200 míst se podařilo nafouknout na téměř dvojnásobek. Důvod byl jediný: do Rychnova nad Kněžnou poprvé zavítali volejbalisté české reprezentace v čele s trenérem Zdeňkem Haníkem, který pochází z Rychnova. V tomto jednom z posledních přípravných utkání před ME v Ostravě změřili síly s reprezentací Japonska.

Základní sestava ČR: Černoušek, Lébl, Kubala, Novák, Dubš, Novotný Jakub
Základní sestava Japonska: Takahashi, Abe, Kawaura, Kitajima, Yamamoto, Matsuta

Češi vlétli do utkání jako uragán. Svého japonského soupeře ničili především přímými body z podání. Po 25 minutách to tedy vypadalo, že i v Rychnově napodobí výsledek z předchozího dne z Brna (ČR - Japonsko 3:0). Avšak přišel druhý set, ve kterém se Japonci díky několika zkaženým podáním Čechů dostali do hry, zvrátili vývoj setu a v napínavé dramatické koncovce měli více štěstí. Ve třetím a čtvrtém setu naši zpřesnili podání a skvělými bloky přiváděli japonské smečaře mnohdy i k zoufalství. Přes bojovný výkon sympatických hráčů Japonska měli po 96 minutách výhodu pěti mečbolů na své straně čeští reprezentanti. S Rychnovem se rozloučili třetím proměněným mečbolem. Po celé utkání byl k vidění volejbal světové třídy, nechyběly divácky atraktivní prvky, které umožňují nová volejbalová pravidla. Největší ovace u diváků sklidila akce Černouška, který byl zahnán až na stranu Japonců, kde skvělým obětavým zákrokem vrátil míč na polovinu domácích, čehož využil Lébl a z těžké pozice úspěšně smečoval.

Konečný výsledek:
Česká republika - Japonsko 3 : 1 (25 : 16, 23 : 25, 25 : 21, 25 : 22)

Mezistátní utkání našich reprezentantů s celkem Japonska bylo bezpochyby nejvýznamnější sportovní akcí Rychnovska tohoto roku. Vždyť možnost vidět a pohostit reprezentační celek v jednom z našich nejpopulárnějších míčových sportů se nenaskýtá každý den. Organizátoři se tohoto nelehkého úkolu zhostili na výbornou. Za to jim bylo odměnou nejen spokojené obecenstvo ve zcela vyprodané hale, ale i uznání hráčů reprezentačního týmu.


29.07.2016