Padesátá léta

Volejbalisté Spartaku Kvasiny se poprvé v historii stávají v roce 1953 okresním přeborníkem ve složení: Dvořák, Ehl, Erben, Chaloupka, Kadlec, Leden a Štěpán.
Toto družstvo začíná v roce 1954 hrát krajskou soutěž, kde se drží řadu let se střídavými úspěchy a v různých jejích skupinách, podle toho, jak se mění územní rozložení kraje.
Hrají dvě družstva mužů:
Muži A – hrají krajskou soutěž ve složení:
Čižinský, Dohnálek, Dvořák, Ehl, Chaloupka, Michl, Petříček, Piskora, Rohr, Školník, Štěpán, Zaňka
Organizační pracovník: František Kadlec
Trenér: Evald Dvořák
Muži B – hrají okresní přebor ve složení:
Dvořák, Horbe, Chaloupka, Kadlec, Martinů, Matějka, Pinka, Šmída, Šmíka, Šrejbr, Vavera, Zounar
Začíná se projevovat nedostatek hráčů, a proto je založeno družstvo mladšího dorostu. Jeho hráči vnášejí novou jiskru do činnosti oddílu. Je zavedeno pravidlo, že družstvo dospělých musí mít v činnosti i družstvo mládeže v jakékoli kategorii.
Naše družstvo mladšího dorostu se v roce 1958 stává krajským přeborníkem ve složení:
Fajl, Hiře, Hloupý, Jánský, Mňuk, Píč, Terbr, Matouš (pozdější reprezentant republiky ve skocích na lyžích).
Družstvo trénuje jen o málo starší Alois Vavera.
Družstvo hrálo kvalifikaci o finále přeboru republiky v Křivoklátě a v Třebíči. I když se do finále republiky nedostali, dobrý volejbal u řady z nich zakořenil a s jejich jmény se budeme setkávat ještě po mnoho dalších let, s některými dodneška.

„Tahounem“ činnosti je stále Evald Dvořák, ale již za asistence předsedy oddílu Miloslava Chaloupky.

A areál? Do té doby nebyla zavedena voda, hráči se chodili mýt k nádražní pumpě. Situaci vyřešilo pochopení ředitele tehdejšího závodu AZNP pana Kubalíka, s jehož pomocí byla postupně zajištěna průběžná materiální pomoc a podpora závodu. Voda byla poprvé přivedena do areálu z restaurace „U Nádraží“ a jediný kohoutek byl nadšeně užíván jak pro mytí hráčů, tak pro kropení hřišť. Zcela byla situace vyřešena zakoupením vyřazené vodní nádrže ze zámecké zahrady od závodu. Z nádrže vznikla mini šatna, které se říkalo „keson“. Slouží do dnešní doby jako prostor pro uložení sítí a lajnovaček.

Ale to jsme se dostali do roku 1958. Toto nám již prehistorické období kvasinského volejbalu bylo zaznamenáno z vyprávění začínajících členů, dosud žijících pamětníků (i nesportovců), mužů i žen. Byly použity časopisy Jawa, Jawa – Car , Zbrojovák, Zpravodaj AZNP, archivy okresního i krajského volejbalového svazu. Byly objeveny a zachovány dobové fotografie.

Rok 1959

Muži - hrají krajskou soutěž, skupinu B
Hráči: Erben, Chaloupka, Kuchař, Leden, Mašek, Matoušek, bratři Novotní, Šmída
Trenér a organizační pracovník: Evald Dvořák
Účast v turnajích:
Kvasiny – 2. místo
Skuhrov nad Bělou – 4. místo
Potštejn – 3. místo
Hraje i družstvo staršího dorostu, které se v krajské soutěži umístilo na třetím místě, trenéra ani sestavu neznáme.


29.07.2016